Bekerülési feltételek

Az intézményi felvételhez az alábbi dokumentumok szükségesek:

Jelentkezési lap

ellátott, vagy gondnoka által
aláírva 
Letölthető
:
  

Értékelő adatlap 

(a gondozási szükséglet megállapításához) 3.számú melléklet a 36/2007. (XII. 22.) SZMM rendelethez 

Letölthető:


Demenciát megállapító szakvélemény

 Letölthető: 

Orvosi igazolás

arról, hogy a jelentkező nem szenved közösségre veszélyes fertőző, vagy akut pszichiátria betegségben. (Intézményünk pszichiátriai  betegek átmeneti otthona részlegében az a pszichiátriai  beteg helyezhető el, akinek ellátása átmenetileg más intézményben vagy a családjában nem oldható meg, viszont tartós bentlakásos intézményi elhelyezése vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelése nem indokolt.)

Nyugdíjas szelvény

más rendszeres juttatásról szóló igazolás.

Érvényes személyi igazolvány

lakcímet igazoló hatósági igazolvány, TAJ kártya másolat.

Gondnokság alatt álló személy esetén 

a gondnokság alá helyezésről szóló, cselekvőképesség mértékére vonatkozó bírósági ítélet, a gyámhivatal gondnok kijelölő határozata.

Javaslat

javaslatköteles gyógyszerekhez, pelenka felíráshoz.


 

Jövedelem nyilatkozat

a 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet alapján 

Letölthető:


Egészségi állapotra vonatkozó igazolás

a 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet alapján, szükség esetén külön melléklet csatolható az igazoláshoz (a háziorvos, kezelőorvos tölti ki) 
Letölthető:


Korábbi zárójelentések

másolata, orvosi esetleírás, kórrajzkivonat, szakorvosi vélemény, egyéb egészségügyi dokumentáció.

Tüdőszűrési lelet 

másolata, orvosi esetleírás, kórrajzkivonat, szakorvosi vélemény, egyéb egészségügyi dokumentáció.

Negatív széklet lelet 

aktuális állapotról

Közgyógyellátási igazolvány


Ideiglenes gondnokság esetén 

az ideiglenes gondnok kirendelő határozat

Covid oltásról igazolás

a mindenkori előírások szerinti feltételeknek való megfelelés. 

AZ INTÉZMÉNYI ELLÁTÁS IGÉNYBEVÉTELE, ANNAK MENETE 

Az Intézmény személyes gondoskodásának igénybevétele önkéntes, a Gondozott, vagy annak Gondnoka / Törvényes képviselője kérelme alapján történik. Ha az ellátást igénylő személy cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alatt áll, a kérelmet, illetve indítványt – az érintett személy véleményét lehetőség szerint figyelembe véve – a törvényes képviselője terjeszti elő. A cselekvőképességében a szociális ellátás igénybevételével összefüggő jognyilatkozatok tekintetében részlegesen korlátozott személy a kérelmét, indítványát a törvényes képviselőjének beleegyezésével terjesztheti elő. 

Ha törvényes képviselő ideiglenes gondnok, intézményi elhelyezésre vonatkozó kérelméhez, indítványához a gyámhivatal előzetes jóváhagyása szükséges.

A kérelmet az intézmény székhelyén az intézmény vezetőjéhez kell benyújtani a jogszabályban meghatározott dokumentumokkal együtt.

A kérelem benyújtása előtt a jelentkező (törvényes képviselője, hozzátartozója) személyesen is tájékozódhat az Intézmény működéséről. Az Intézményt – a bentlakók nyugalmának zavarása nélkül – az intézetvezető vagy az általa megbízott dolgozó vezetésével az érdekeltek megtekinthetik.

A felvételi kérelem beérkezése után az intézményvezető szóban vagy írásban tájékoztatja a Gondozottat, illetve törvényes képviselőjét a kérelem nyilvántartásba vételéről, az előgondozás időpontjáról.

Az előgondozást az ezzel megbízott személy az Intézményvezető orvos közreműködésével elvégzi.

Az előgondozás keretében az előgondozást végző személy tájékozódik az intézményi ellátást igénybe vevő életkörülményeiről, egészségi állapotáról, szociális helyzetéről a megfelelő, személyre szabott szolgáltatás biztosítása érdekében, továbbá felkészíti az ellátást igénybe vevőt az intézményi elhelyezésre. 

Az előgondozást végző személy megállapításait az előgondozási adatlapon rögzíti. A kérelmező felvételéről az előgondozást végző dolgozók véleményének meghallgatása után az Intézményvezető dönt. 

Ha az intézmény szolgáltatása az igénybe vevő szükségleteinek, állapotának nem felel meg, az előgondozást végző személy más ellátási forma igénybevételére tesz javaslatot.

Az ellátás igénybevételét megelőzően az Ügyvezető az ellátást igénylővel és/vagy törvényes képviselőjével írásban megállapodást köt. A személyes gondoskodást nyújtó ellátásért térítési díjat kell fizetni.

ELLÁTANDÓ CÉLCSOPORT ÉS JELLEMZŐIK

Az intézmény kiemelt figyelmet kíván fordítani az Intézmény azon időskorúak elhelyezésére, akik kórházi kezelés után további ápolásra, gondozásra szorulnak, de ellátásuk házi gondozással nem oldható meg.

Az intézmény célja továbbá azon nyugdíjkorhatárt betöltött személyek (időskorúak) bentlakásos ellátása, akik önmaguk ellátására nem, vagy csak részben képesek, s ennek keretében a szolgáltatást igénybevevő személy részére olyan fizikai, mentális és életvezetési segítséget nyújt, amelynek során szociális, testi, szellemi állapotának megfelelő egyéni bánásmódban részesül (Tartós bentlakásos otthon- Idősek otthona).

Az idősek otthonában a napi 4 órát meghaladó vagy a jogszabályban meghatározott egyéb körülményeken alapuló gondozási szükséglettel rendelkező, de rendszeres fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő, a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személy látható el. Ezen intézményi típuson belül a 18. életévét betöltött, betegsége vagy fogyatékossága miatt önmagáról gondoskodni nem képes, a Szt. 68/A. § (3) bekezdése szerinti gondozási szükséglettel rendelkező személy is ellátható, ha ellátása más típusú, ápolást-gondozást nyújtó intézményben nem biztosítható. 

Az intézmény Pszichiátriai részlege olyan pszichiátriai beteg személyek részére biztosít elhelyezést, akik ellátása átmenetileg más intézményben vagy a családjában nem oldható meg, viszont tartós bentlakásos intézményi elhelyezése, vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelése nem indokolt (Pszichiátriai betegek átmeneti otthona) 

Az intézmény célja, hogy a pszichiátriai ellátás keretében a pszichiátriai beteg részére biztosítsa meglévő képességeinek megtartását, illetve fejlesztését. A pszichiátriai betegek átmeneti otthona a mentális és pszichiátriai problémákkal küzdő személy részére nyújt ideiglenes elhelyezést. A pszichiátriai betegek átmeneti otthonában folyó munka célja az önálló életvitel feltételeinek fenntartása a szociális segítségnyújtás lehetőségeinek felhasználásával és speciális programok szervezésével (pl.: készségfejlesztés, stresszkezelés, munkavállalással kapcsolatos tréningek, szociális esetmunka, életvezetési készségek fejlesztésének elősegítése, szabadidős programok).

ELLÁTÁS IGÉNYLÉSÉHEZ SZÜKSÉGES IGAZOLÁSOK, NYILATKOZATOK, SZAKVÉLEMÉNYEK  

A kérelem előterjesztésekor az igénybe vevőre vonatkozólag mellékelni kell az egészségi állapotra vonatkozó orvosi igazolást vagy fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás ideje alatt, illetve annak megszűnését követő 30 napon belül történő igénylésnél a kórházi zárójelentést.

A pszichiátriai betegek átmeneti otthona ellátásának igénybevétele iránti kérelemhez mellékelni kell az igénybe vevő szakorvosának, kezelőorvosának szakvéleményét. 

Demens személyek ellátása esetén az igénybevételre irányuló kérelemhez be kell nyújtani az orvosszakértői szerv vagy Pszichiátriai/Neurológiai Szakkolégium által befogadott demencia centrum vagy pszichiáter, neurológus, geriáter szakorvos által kiállított, a demencia kórkép legalább középsúlyos fokozatát megállapító szakvéleményt. 

Az idősotthoni ellátás iránti kérelem alapján az intézményvezető végzi el az ellátást igénylő gondozási szükségletének vizsgálatát. Az intézményvezető a gondozási szükségletet jogszabályban meghatározottak szerint megvizsgálja és megállapítja a napi gondozási szükséglet mértékét, továbbá a jogszabály szerinti körülmények fennállását. Az idős otthoni ellátás esetén a gondozási szükséglet vizsgálata és a vizsgálat véleményének igazolása a 36/2007 (XII.22.) SzMM rendelet 3. számú melléklet szerinti értékelő adatlapon történik. Az értékelő adatlap kitöltésében a háziorvos a megjelölt orvosi szakkérdésekben közreműködik. Az értékelő adatlap hatálya határozatlan ideig fennáll. Az idősotthoni ellátás napi 4 órát meghaladó vagy a jogszabályban meghatározott egyéb körülményeken alapuló gondozási szükséglet megállapítása esetén nyújtható. 

A kérelem előterjesztésekor be kell nyújtani a 9/1999 SzCsM rendelet 1. számú melléklet II. része szerinti jövedelemnyilatkozatot.


További információért kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot a lenti elérhetőségek egyikén!